ZAKWAS ŻYTNI CHLEBOWY

Zakwas - od zawsze brzmiał jakoś tajemniczo i nieosiągalnie, dostępny tylko dla piekarzy i pasjonatów gotowania. Otóż nie  - jak się okazało zakwas możemy zrobić "ot tak" od niechcenia.  Jest banalnie prosty, a chleb na nim jest - nie wiem czy to dobre i zachęcające określenie - "jak ze sklepu".

Składniki:

- 3 łyżki mąki żytniej typ 2000

- 3 - 4 łyżki wody w temperaturze pokojowej

Przepis:

Mieszamy, tak aby składniki się połączyły. Nie chcemy żeby był to gniot, ani też ciasto naleśnikowe. Powinniśmy mieć konsystencję bardzo gęstego ciasta. Specjalnie napisałem 3-4 łyżki wody - zależy jaką mamy mąkę, jak wchłania tą wodę etc. Pamiętajmy, gotowanie to nie apteka! :)

Mamy zakwas :)

A teraz coś więcej - zakwas to nie jest coś dzięki czemu zrobimy chleb w ciągu chwili. Zakwas musi dojrzeć, musimy go wyhodować co trwa około 5 dni. Hodowanie - to nic innego jak rozwijanie dzikich kultur drożdży obecnych w mące żytniej.

1 dzień - 3 łyżki mąki i 3 łyżki wody mieszamy, zamykamy pojemnik (nie całkowicie!) i odstawiamy w temperaturę pokojowej. Po 12 godzinach dobrze jest papkę zamieszać. W kolejne dni wykonujemy to samo o tych samych porach, czyli np. zakwas dokarmiamy o 10:00 i mieszamy o 22:00.

Po około 2-3 dniach zacznie się dziać w naszym zakwasie prawdziwa magia. Sam zacznie rosnąć! :) Pojawią się bąbelki i to znaczy że zakwas jest aktywny.

Po 5 dniach mamy młody ale dobry do pieczenia zakwas. Zakwas im starszy - tym bardziej rośnie z niego chleb. Co dalej z tym zakwasem?

Zakwas przechowujemy w lodówce. Jeżeli nic nie pieczemy, zakwas powinniśmy w chłodnym stanie dokarmiać 1 łyżką mąki raz na tydzień. Jeżeli wiemy że będziemy chcieli mieć zakwas do przygotowania chleba za 24 godziny, to wyciągamy zakwas z lodówki i czekamy 1-3 godziny aż ociepli się do temperatury pokojowej. Dodajemy 3 łyżki mąki żytniej i 4 łyżki wody i mieszamy. Znowu czekamy 2-4 godziny aż zacznie pracować (jak na zdjęciu). Mamy wtedy aktywny zakwas, gotowy do pieczenia! :)

No Pages Found