CHLEB PSZENNO - ŻYTNI, NA ZAKWASIE

Prawdziwy chleb! Mniam!

Składniki na 2 bochenki (zaczyn):

- 300g mąki żytniej

- 6 łyżek zakwasu (aktywnego)

- 300ml wody w temperaturze pokojowej

Składniki mieszamy, przykrywamy folią i odstawiamy na 12 godzin w temperaturę pokojową. Zaczyn to nic innego niż rozmnożenie zakwasu na większą objętość.

Po wymieszaniu:

Składniki na 2 bochenki (chleb właściwy)

- 500ml wody

- 800g mąki (możemy pomieszać mąkę żytnią i pszenną w dowolnych proporcach)

- 3 łyżeczki soli

Gdy zaczyn po 12 godzinach już wyrósł, wrzucamy składniki jak wyżej i mieszamy. Gdy będzie więcej mąki żytniej - chleb będzie nieco mniej wyrośnięty i bardziej zbity, gdy damy więcej pszennej - chleb bardziej wyrośnie.

Gdy wymieszamy składniki ciasto wrzucamy do keksówek.

Jak widać jest baaaardzo gęste. Żeby wypoziomować - maczamy spód łyżki od zupy w wodzie co chwila i ubijamy i rozsmarowujemy ciasto po formie. To naprawdę działa! :)

Ciasto sięga nieco powyżej połowy formy keksówki 26cm. Odstawiamy w temperaturę pokojową na 3-5 godzin. Po tym czasie ciasto wyrośnie:

Po wyrośnięciu włączamy piekarnik na 60 minut, 210 stopni (chleb zaczyna się piec w zimnym piekarniku. Ja często robię tak: koło 23:00 wstawiam niewyrośnięte ciasto w formach do piekarnika, ustawiam start piekarnika na 7:00 i o 8:00 mam upieczony chleb :) 

Po upieczeniu wyjmujemy od razu z formy i studzimy najlepiej na jakiejś kratce. Uwaga - dajmy chlebowi 30 minut na ostygnięcie przez rozkrojeniem. Wiem że pokusa ciepłego chleba jest duża, ale gwarantuję że po 30 minutach nadal będzie cieplutki a naprawdę - dłużej zachowa świeżość.

No Pages Found